Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / SkÃ¥l 9076109



*

nr 907 6109


Carl-Harry Stålhane

(1920-1990), Sverige


Skål, + 2 st. bägare, keramik, Carl-Harry Stålhane (1920-1990), höjd: 7 + 12


Carl-Harry Stålhane, född 1920 i Mariestad, död 1990, svensk keramiker, formgivare, skulptör och målare.

Utrop:

400 kr

Sista tid för bud online:

måndag 25 augusti 2014
kl 20:11:33



  • Specialauktion

  • Konstnär/Designer

Carl-Harry Stålhane

Carl-Harry Stålhane, född 1920 i Mariestad, död 1990, svensk keramiker, formgivare, skulptör och målare.

Läs mer om Carl-Harry StÃ¥lhane
  • Läs mer...
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: bägare carl-harry stålhane keramik skål svensk keramik svensk konst svensk konstnär svenska keramiker svenska konstnärer sverige
  • 8212 BÃ¥lskÃ¥l
    + koppar, 13 delar, Nysilver, rokokostil, diameter..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:33
  • 8256 InsatsskÃ¥lar
    glas, 3 st. Längd: 33 cm, diameter: 31-32 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:59
  • 8246 SkÃ¥l
    på fot + fat, Porsöin, 1800-tal. Längd: 26 cm, dia..//
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:58
  • 8232 SkÃ¥l
    på fot. Diameter: 25 cm, höjd: 31 cm
    Aktuellt bud: 150 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:52
  • 8001 SkÃ¥l
    Rörstrand, Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Cha..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:09
  • 8041 SkÃ¥l pÃ¥ fot
    Eva Englund (1937-1998), Sverige. Maja, Orrefors, ..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:02




Ladda ner broschyr